Galeria zdjęć
Rok później, zostały dwa łabędzie. W lutym 2019 r. wszystkie odleciały, zbiornik zamarzł.
Łabędzie na lądzie poruszają się bardzo powoli i niezdarnie. Doskonale pływają, pomagają im w tym błony pławne między palcami. Pokarm pozyskują z dna akwenu, są to rośliny wodne a wraz z nimi drobne organizmy, takie jak ślimaki, larwy, małże. Osobniki dorosłe nie nurkują, zanurzają tylko głowę po pokarm.
Para, którą obserwowałem przez rok, pojawiła się na małym zbiorniku wodnym w styczniu. Ptaki od razu zdominowały cały zbiornik, przegoniły między innymi czaple siwe, które również szukały miejsca do lęgu.
Łabędź niemy
Pod koniec maja wykluły się młode i na zbiorniku pływało osiem młodych łabędzi, tydzień później już tylko siedem. Im były starsze tym trudniej było je zliczyć, zdarzało się że nie które osobniki zostawały w gnieździe podczas gdy inne pływały z rodzicami. Młode mają szary puch, za wyjątkiem tzw. odmiany polskiej, w której to biały puch występuje w pierwszym roku.
Łabędź niemy to duży ptak wodny pokryty białym upierzeniem, zdolny do aktywnego lotu, spotykany na zbiornikach wodnych w całej Polsce. Wizualnie, samca od samicy odróżnia wielkość, samiec jest większy i ma większą narośl na dziobie. Do komunikacji łabędzie używają mowy ciała, ale pomimo nazwy "niemy" potrafią również wydawać rozmaite dźwięki.
Łabędź niemy
Michał S. 2024
Michał S. 2024