Galeria zdjęć

Łabędź niemy film

Rok później, zostały dwa łabędzie. W lutym 2019 r. wszystkie odleciały, zbiornik zamarzł.

Łabędzie na lądzie poruszają się bardzo powoli i niezdarnie. Doskonale pływają, pomagają im w tym błony pławne między palcami. Pokarm pozyskują z dna akwenu, są to rośliny wodne a wraz z nimi drobne organizmy, takie jak ślimaki, larwy, małże. Osobniki dorosłe nie nurkują, zanurzają tylko głowę po pokarm.

Para, którą obserwowałem przez rok, pojawiła się na małym zbiorniku wodnym w styczniu. Ptaki od razu zdominowały cały zbiornik, przegoniły między innymi czaple siwe, które również szukały miejsca do lęgu.

Powrót

Łabędź niemy

Pod koniec maja wykluły się młode i  na zbiorniku pływało osiem młodych łabędzi, tydzień później już tylko siedem. Im były starsze tym trudniej było je zliczyć, zdarzało się że nie które osobniki zostawały w gnieździe podczas gdy inne pływały z rodzicami. Młode mają szary puch, za wyjątkiem tzw. odmiany polskiej, w której to biały puch występuje w pierwszym roku. 

Łabędzie są lubiane i często dokarmiane chlebem przez ludzi, co niestety może powodować anielskie skrzydła, schorzenie utrudniające a nawet uniemożliwiające latanie, co zresztą robią raczej rzadko bo sprawia im to sporo trudu. Potrzebują długiego rozbiegu przed wzbiciem się w powietrze i robią to zawsze w kierunku pod wiatr.  W połowie kwietnia w dużym, zbudowanym na wodzie gnieździe samica zaczęła wysiadywać jaja. Trwało to około 35 dni. W tym okresie samiec stał się już bardzo agresywny w stosunku do każdego kto przekroczył  jego granicę niepokoju i groźną postawą demonstrował swoją siłę. Podobno niepokojony, uderzeniem skrzydła potrafi złamać człowiekowi rękę. Zdenerwowany wydaje wiele odstraszających dźwięków, syknięć itd.

 

Łabędź niemy to duży ptak wodny pokryty białym upierzeniem, zdolny do aktywnego lotu, spotykany na  zbiornikach wodnych w całej Polsce. Wizualnie, samca od samicy odróżnia wielkość, samiec jest większy i ma większą narośl na dziobie. Do komunikacji łabędzie używają mowy ciała, ale pomimo nazwy "niemy" potrafią również wydawać rozmaite dźwięki. 

Łabędź niemy

Michał S. 2024

Michał S. 2024